Teknoloji Devi Intel’den Blockchain Patenti

0

Dünyaca ünlü teknoloji şirketi Intel blockchain teknolojisini “dijital hakların yönetimi” için kullanılabilecek bir yöntem olarak gören firmalar kervanına katılıyor.

Birleşik Devletler Patent ve Marka Ofisi tarafından 8 Mart 2018 tarihinde yayınlanan bir patent başvurusu kapsamında Intel yeni bir blockchain yöntemini kullanıcılarına anlattı. Buna yönteme göre blockchain teknolojisi dijital görüntülerin depolanması, düzenlenmesi ve indirilmesi için kullanılabilecek.

Patent başvurusunda geçen ifadeler ise şu şekilde:

“Blockchain teknolojisi telif haklarının korunması süreciyle ilgili dijital içeriklerin özelliklerinin dosyalanması ve doğrulanması için kullanılabiliyor. Bu özelliklere arasından, içeriğin yazarını belirten bir simge, içeriğin ne zaman oluşturulduğunu ifade eden bir ifade ve içeriğin kopyalandığını ya da değiştirildiğini tespit eden bir ölçü yer alıyor.”

Başvuruda açıkça tanımı yapılan platform her bir görüntü içeriği için otomatik olarak telif hakkı koşulları tayin edebilen çeşitli tiplerde yazılımları kullanacak. Üstelik görüntü içerikleri dış kaynaklardan alınsalar dahi bu yazılımlar işlevlerini sürdürebiliyor. Her bir görüntü içeriği için telif hakkı koşulları yaratan yazılım daha sonra içeriğin hem orijinali hem de değiştirilmiş versiyonu için benzersiz bir kimlik meydana getiriyor. Patent başvurusunda bu kimliklere “gölge görüntüler” adı verilmiş.

Silikon Vadisi’nde faaliyetlerini sürdüren teknoloji devi Intel patent başvurusunda görüntü içerikleri dışındaki diğer içerik türlerine de değinmiş. Intel tarafından tanımı yapılan bu yeni yönteme göre artık video gibi içerikler de ancak belirli telif hakkı koşullarına göre değiştirilebilecek.

Intel Blockchain teknolojisinden bu bağlamda faydalanan ilk marka değil. Çin merkezli ZhongAn ve WENN Digital gibi markalar da geçtiğimiz haftalarda Intel’in düşüncesiyle benzer doğrultudaki fikirleri gerçekleştirmeye yönelik önemli adımlar attılar.

Üstelik Intel tarafından Blockchain teknolojisine yönelik yapılan ilk hamle bu değil. Teknoloji devi şirket DNA’nın araştırılma sürecine yardımcı olacak Blockchain temelli bir yazılım için 2016 yılının Haziran ayında bir patent başvurusu gerçekleştirmişti.


Kaynak: Coindesk

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here