Bireyler ve İşletmeler İçin Bitcoin - Temel Bilgiler

Bu sık sık kafa karıştıran bir sorudur. Hemen açıklayalım!

Yeni bir kullanıcı için teknik detaylar

Yeni bir kullanıcı için temel bilgiler

Yeni bir kullanıcı olarak teknik detayları anlamadan da hemen başlayabilirsiniz. Bilgisayarınıza ya da akıllı telefonunuza Bitcoin cüzdanını yükledikten sonra ilk Bitcoin adresiniz yaratılacak ve ihtiyacınız olursa yenilerini yaratabileceksiniz. Bu adresleri herkesin görmesini sağlayarak arkadaşlarınızın size ödeme yapmasını ve tersini sağlayabilirsiniz. Yani elektronik posta sisteminin oldukça benzeridir fakat Bitcoin adresleri sadece bir işlem için kullanılmalıdır.

Bakiyeler – blok zinciri

Blok zinciri tüm Bitcoin ağının dayandığı, paylaşılan bir genel toplumsal işlem. Bütün onaylanmış işlemler blok zincirine dahil olurlar. Bu şekilde Bitcoin cüzdanları harcanabilir bakiyeyi hesaplayabilir ve yeni işlemler harcayıcıya ait olan bitcoin harcamaları onaylanabilir. Blok zincirinin bütünlüğü ve kronolojik sırası kriptografi ile desteklenir.

İşlemler – kişisel anahtarlar

Bir işlem blok zincirine dahil olan Bitcoin cüzdanları arası bir transferdir. Bitcoin cüzdanları, işlemleri gerçekleştirmek için kullanılan özel anahtar yada kaynak denilen bir parça bilgiyi saklar ve bu bilgi işlemlerin cüzdan sahibi tarafından yapıldığına dair matematiksel bir kanıttır. İmza, işlem bir kez tanımlandıktan sonra herhangi başka bir kullanıcı tarafından değiştirilebilmesini önler. Bütün işlemler kullanıcılar arasında yayınlanır ve çoğunlukla 10 dakika içinde madencilik diye adlandırılan işlem dahilinde ağ tarafından onaylanmaya başlar.

İşleme – madencilik

Madencilik bekleyen işlemleri blok zincirine katarak onaylayan dağıtımlı fikirbirliği sistemidir. Blok zincirinde kronolojik sıra sağlar, ağın tarafsızlığını korur, ve farklı bilgisayarların sistemin durumunda uzlaşmasını sağlar. Onaylanmaları için işlemler ağ tarafından belirlenen çok sıkı kurallara uyan bir bloğa konurlar. Bu kurallar önceki blokların değiştirilmesini önler çünkü değiştirilirlerse bütün sonraki bloklar geçersiz kılınır. Madencilik ayrıca kimsenin kolayca ard arda yeni blokları blok zincirine eklemesini önleyerek rekabetli bir piyangonun eşdeğerini de yaratır. Bu şekilde kimse blok zincirine neyin dahil olup olmadığını kontrol edemez ve blok zincirinin kısımlarını değiştirip harcadıkları paralarını geri alamaz.

Bitcoin çok az masrafla para transferi yapmanın en basit yoludur.

Mobil ödemelerde kolaylık

Bitcoin mobil platformlarda basit iki adımla ödeme yapmanızı sağlar: tara ve öde. Kartınızı okuyucudan geçirmek, PIN kodu girmek ya da bir şey imzalamak gerekmez. Bitcoin ödemesi alabilmek için tek ihtiyacınız olan Bitcoin cüzdan aplikasyonundaki QR kodunu göstermek ve arkadaşınızın telefonuyla taramasını sağlamaktır. Ya da iki telefonu birbirine dokundurabilirsiniz (NFC radyo teknolojisini kullanarak)

Paranız üzerinde kontrol ve güvenlik

Bitcoin işlemleri askeri düzeyde kriptografiyle sağlanır. Kimse sizin adınıza para talep edemez ve ya ödeme yapamaz. Cüzdanınızı korumak için gereken adımları attığınız sürece, Bitcoin size paranızı kontrol etme ve dolandırıcılıktan korunma yetilerini sağlar.

Her yerde, her zaman çalışır

Aynen eposta’da olduğu gibi, ailenizi aynı yazılımı ve aynı servis sağlayıcıyı kullanmaya mecbur etmek zorunda değilsiniz. Bırakın istediklerini kullansınlar. Burada bir sorun yok, hepsi aynı açık teknolojiyi kullandığından uyumludur. Bitcoin iletişim ağı hiç bir zaman uyumaz, tatillerde bile!

Hızlı uluslararası ödemeler

Bitcoinler Afrika’dan Kanada’ya 10 dakika içerisinde transfer edilebilir. Bu süreci yavaşlatacak, gereksiz ücretler çıkaracak veya transferi donduracak aracı bir banka yoktur. Komşularınıza ödemeyi başka bir ülkedeki akrabanıza yaptığınız gibi yaparsınız.

Sıfır veya düşük ücretler

Bitcoin çok düşük bir ücret karşılığında ödeme almanızı ve göndermenizi sağlar. Çok düşük ödemeler gibi bazı özel durumlar dışında mecburi ücretlendirme olmaz. İşleminizin daha hızlı onaylanması ve Bitcoin sistemini idare eden kişilerin hakkını vermek için olabildiğince yüksek miktarda gönüllü ödeme yapmanız önerilir.

Kimliğinizi koruyun

Bitcoin’de kötü niyetli kullanıcıların eline geçirerek sizin yerinize geçebileceği bir kredi kartı numarası bulunmaz. Hatta kimliğinizi ele vermeden ödeme yapabilirsiniz, aynı gerçek para gibi. Ancak gizliliğinizi korumak için biraz efor sarfetmeniz gerekebilir.

Bitcoin çok güvenli ve masrafsız bir ödeme yöntemidir.

Piyasadaki en düşük maliyetler

Bitcoin’in yüksek kriptografik güvenliği işlemleri çok ucuza, etkili bir şekilde yapmasına izin verir. Bitcoin ağını kullanarak neredeyse tamamen ücretsiz para alıp, gönderebilirsiniz. Çoğu durumda işlem ücreti gerekli değildir fakat işleminizin daha hızlı onaylanmasını istiyorsanız ödemeniz tavsiye edilir.

Dolandırıcılığa karşı koruma

Kredi kartı ya da PayPal ödemelerini kabul eden her işletme ödemelerin gecikmeli olması probleminin farkındadır. Geri ödeme dolandırıcılığı, piyasa erişimini daralttığı gibi fiyatları da arttırarak tüketiciye zarar verir. Bitcoin ödemeleri geri dönüşümsüzdür ve güvenlidir. Bu nedenle dolandırıcılığın faturasını satıcılar ödemek zorunda kalmaz.

Hızlı uluslararası ödemeler

Bitcoin’ler Afrika’dan Kanada’ya 10 dakika içerisinde transfer edilebilir. Aslında bitcoin’lerin fiziksel bir konumu olmadığından herhangi bir miktarda herhangi bir yere limitlere, gecikmelere, aşırıya kaçan ücretlere mahal olmadan transfer edilebilir. Üç iş günü beklemeye zorlayacak aracı bankalar yoktur.

PCI uygunluğu gerektirmez.

İnternet üzerinden kredi kartı ödemeleri, PCI standartlarına uyabilmek için doğal olarak çok fazla güvenlik kontrolü gerektirir. Bitcoin yine de ödeme taleplerinizi ve cüzdan güvenliğinizi sağlamanıza gerek duyar. Fakat kredi kartı numaraları gibi müşterilerinizden gelen hassas bilgileri işlemedeki sorumluluklar ve bedeller size ait değildir.

Ücretsiz görünürlülük kazanın

Bitcoin, bitcoin’lerini harcamanın yollarını arayan yeni müşterilerden oluşan, gelişmekte olan bir piyasadır. Bitcoin’i ödeme yöntemi olarak kabul etmek yeni müşterileri çekmek için iyi bir yoldur ve işletmenize görünürlülük katar. Yeni bir ödeme yöntemini benimsemek internet tabanlı işletmeler için her zaman akıllıca bir uygulama olmuştur.

Çoklu-imza

Bitcoinde aynı zamanda bir grupta belirli kişiler tarafından işleme onay verilmesi durumunda paranın harcanabilmesine olanak sağlayan çoklu-imza özelliği bulunmaktadır. Bu yönetim kurulu tarafından herhangi bir üyenin, yeterli izin olmadan, harcama yapmasını kontrol etmek için kullanılabilir ve üyelerin her bir ödemesini takip edebilirler.

Muhasebe şeffaflığı

Bir çok kurumun, iş hareketleri hakkında muhasebe belgeleri oluşturmaları gerekmektedir. Bitcoin kullanmak, üyelerinizin bakiyenizi ve işlemlerinizi onaylamak için kullanabileceği bilgiler sağlayabileceğinizden, en yüksek seviye şeffaflık sağlar. Kâr amacı olmayan organizasyonlar da ne kadar bağış aldıklarını halka gösterebilirler.

Bitcoin harika şeyler üretmek için ya da sadece genel ihtiyaçları karşılamak için kullanılabilir.

Tüm ödeme sistemlerinin en kolayı

Ödemeniz otomatik bir fatura istemedikçe, para kabul etmek bir bitcoin yollamak kadar basittir: bir bağlantı ya da QR kodu göstermeniz yeterli. Bu basit yapılandırma herhangi bir kullanıcının erişebileceği şekildedir ve geniş bir müşteri yelpazesinin ihtiyaçlarını karşılayabilir. Halka açık bir şekilde yapılırsa, şeffaf bağışlara ve bahşiş ödemelerine uygundur.

Çok sayıda üçüncü şahıs API'leri

API sağlayan birçok üçüncü şahıs ödeme hizmeti vardır; sunucunuzda bitcoin bulundurmanıza ve bunun güvenliğiyle uğraşmanıza gerek yoktur. Ek olarak bu API şirketler fatura kesmenizi ve en uygun fiyatlar ile kendi para biriminize çevirebilmenizi sağlar.

Kendi finansal sisteminiz olabilirsiniz

Herhangi bir üçüncü parti API’si kullanmıyorsanız aplikasyonlarınıza Bitcoin sunucusunu direk olarak entegre ederek kendi bankanız ve ödeme işlemciniz olabilirsiniz. Bunun ima ettiği bütün sorumluluklar göze alınırsa, neredeyse yok fiyatına Bitcoin işlemleri yapan inanılmaz sistemler inşa edebilirsiniz.

Faturaları takip etmek için Bitcoin adresleri

Bitcoin her işleminiz için özel bir adres yaratır. Yani eğer bir fatura ile ilgili bir ödeme sistemi kurarsanız, basit bir şekilde her bir ödeme için başka bir Bitcoin bağlantısı açar ve görüntülersiniz. Aynı adresi asla birden fazla işlem için kullanmamalısınız.

Güvenliğin çoğu istemci tarafındadır

Güvenliğin bir çok kısmı tutanak ile belirlenmiştir. Bu da PCI hizmetlerine ihtiyacınız olmadığı ve dolandırıcılık dedektörüne sadece hizmet ya da ürün anında gönderildiğinde ihtiyacınız olur. Bitcoin’lerinizi güvenli bir ortamda depolamak ve kullanıcıya gösterilen ödeme taleplerinin güvenliği temel endişeniz olmalıdır.

Ucuz mikro ödemeler

Bitcoin bir kaç dolar tutarındaki mikro ödemelerde de kullanılabilen çok düşük ödeme işlemleri sunar. Bitcoin Finansal limitlerden dolayı daha önce var olamayan yaratıcı online servisler yaratmanızı sağlar. Bu da size bir çok bahşiş sistemi ve otomatik ödeme yöntemleri sunar.

Html code here! Replace this with any non empty text and that's it.