Sosyolojik Bir Yenilik: Blockchain

0

Ana akım finans danışmanları ABD’de düzenlenen “Technology Tools for Today (T3)” konferansında Blockchain’i konuştular. Konferans sırasında en dikkat çekici an, Blockchain’in “sosyolojik bir yenilik” olduğunun belirtilmesiydi.

6-9 Şubat tarihleri arasında Florida’da düzenlenen T3 Danışmanlar Konferansının özeti; “2018’de danışmanlar önemli U dönüşleri yapıyor” olarak yorumlanabilir.

Konferans sırasında global danışmanlık şirketi Willis Towers Watson’ın kıdemli ekonomisti Magdelana Ramada, “Blockchain sosyolojik bir yenilik. Bu teknoloji, internet üzerinde değer aktarımı ve işlem yapmamızı, daha önce yapamadığımız şekilde ağlar vasıtasıyla gerçekleştirmemizi sağlıyor.” dedi.

Konferansta da belirtildiği gibi, geleneksel finans ve bankacılık sektörü uzun zamandır Blockchain’in getirdiği maliyet tasarruflarını ve artan verimliliği inceliyor. Ancak Blockchain’in halk seviyesindeki etkisine, kripto paralar dışında nadiren değiniliyor.

Daha önce merkezi kontrolü elinde tutan, şu an ise Blockchain tabanlı ürünler üretmek isteyen finansal kuruluşlar için, “dağıtık defter teknolojisi”, “genel ya da özel blockchain” kelimeleri önemli kavramlar haline gelmeye başladı.

Örneğin, Aralık 2017’de Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerini başlatan CMEGroup, ağ uzlaşması gerekmeden Blockchain kurallarının değiştirilmesine izin verecek bir sistem için patent başvurusunda bulundu. Bundan da önce Eylül ayında Accenture, “düzenlenebilir bir Blockchain”teknolojisinin patentini aldı.

Bununla birlikte unvanları ne olursa olsun üst düzey iş adamları da Blockchain’in sunduğu devrim niteliğindeki yenilikleri benimsemeleri gerektiğinin farkındalar.

Edelman Financial Services’ın kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Ric Edelman bu konuyla ilgili olarak, “Alıcı ile satıcı arasında artık kimse kalmayacak. Borsacılar, ipotek brokerları, bilet satıcıları… Hepsinin işi bitecek.” diyor. Edelman ayrıca şunları ekliyor;

Aracı olarak hizmet veren herkes Blockchain sayesinde tarihe karışacak.

Kaynak: Cointelegraph

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here