Kripto Paralara Yatırım Yaparak Zengin Olunur mu?

0

Kripto paralara yatırım konusuna girmeden öncelikle “finansal yatırım nedir” hakkında bilgi sahibi olmalıyız. Çünkü ilgi alanımızda olan konu hakkında bilgi birikimi elde etmeden maddi birikim elde etmek mümkün değil..!

İki bölümden oluşan bir yazı olacak; 1. Bölümde “Finansal Yatırım Ne Demek?” sorusunun cevabı 2. Bölümde ise “Kripto Paralara Yatırım Yaparak Zengin Olunur mu?” sorusunun cevabını ele alacağız.

  1. Finansal Yatırım Ne Demek? 

“Finansal enstrüman araçları ile fiyat değişimlerinden getiri sağlamak amacıyla birikimlerin sermaye piyasalarında değerlendirilmesidir. Birikimlerin farklı ihtiyaçlara göre, değişken risk iştahı ile belirli vadelerde çeşitli yatırım araçlarında kullanılmasıdır.

Finansal sistemde ki finansal yatırım araçları çok farklı amaçlar için kullanılabilmektedir. Yatırımcıların çeşitli ihtiyaçlarına göre sermaye piyasası araçları son yıllarda hızlı bir gelişim göstermiştir. Yatırım amacı her zaman kâr gütme hedefi taşımayabilir. Finansal yatırımlar bazen korunma amaçlı olabilir, bazen de arbitraj için gerçekleştirilebilir.

Finansal yatırım araçlarını iki ana başlıkta sınıflandırabiliriz.

  1. Para Piyasası Araçları
  2. Sermaye Piyasası Araçları

Para piyasası, 1 yıldan az kısa vadeli menkul kıymetlerin alınıp satıldığı bir piyasadır. Para piyasasında işlem gören menkul kıymetleri TL ve döviz piyasaları olarak ayırabiliriz. Para piyasası araçları içerisinde Banka Mevduatları, Hazine Bonosu, Finansman Bonosu, Banka Bonoları, Repo, Ters Repo, Yatırım Fonu Katılım Payları ve Varlığa Dayalı Menkul Kıymetleri olarak sıralayabiliriz.

Sermaye Piyasası, vadesi 1 yıldan daha uzun, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçları olarak borç veya ortaklık ifade eden finansal yatırım enstrümanlarıdır. Hisse Senetleri, Hisse Senedi Türevleri, Devlet ve Özel Sektör Tahvilleri, Tahvil Türevleri, Eurobond, İpoteğe Dayalı Menkul Kıymetler, Opsiyon Sözleşmeleri ve Vadeli İşlemler, Gayrimenkul Sertifikaları, Teminatlı Menkul Kıymetler, Kira Sertifikaları, Yabancı Sermaye Piyasası Araçları sermaye piyasası araçları olarak gösterilebilir.

Yatırımcılar finansal piyasalarda yatırım yaparken kısa vadeli yatırımlar için para piyasalarını, uzun vadeli yatırımlar için sermaye piyasası araçlarını tercih etmektedirler.Fon sahibi çoğu nakit fazlası yatırımcıların elbette ki asli amacı sahip olduğu birikimin değerini arttırmaktır. Ancak günümüzde onlarca sermaye piyasası aracından hangisini seçip hangisine yatırım yapacağı ise başlı başına bir soru işaretidir. Çünkü nihayetinde yatırım araçları en düşük riskliden yüksek riskli gruba doğru sıralanmaktadır. Diğer taraftan özellikle bir çok küçük yatırımcı hızlı getiri elde etmek için riskli yatırım araçlarını tercih edebilmektedir. Yüksek risk sayesinde yüksek getiri elde edilebileceği gibi yüksek risk, beraberinde yüksek kayıpları da getirebilir.

Yatırımcılar, finansal piyasalara yatırım yaparken, yatırım yapacakları enstrümanları çok iyi tanımaları gerekmektedir. Her yatırım aracı, bir çok yatırımcıya uygun değildir. Bu yüzden bu noktada yatırımcılar etkin bir portföy dağılımı yapmaları gerekmektedir. Başarılı bir portföy yönetimi için yatırımcıların finansal entelektüel kapasitelerini son derece üst düzeye artırmaları gerekmektedir. Yatırımcıların ürünleri tanıyıp kendi risk profillerine göre ürün seçmeleri dahi pek çok açıdan yeterli değildir. Risklerin bilinmesinin yanı sıra etkin Risk Yönetim yapabilmek daha önemlidir. Bu beceriyi edinmek hiç de kolay değildir. Yeterli bilgi ve donanıma sahip olabilmek için yatırımcıların uzun bir çalışma ve deneyime sahip olması gereklidir. Aksi halde finansal yatırım dünyasında getiri elde etmekten ziyade kayıplar kaçınılmaz olacaktır.


Yukarıda ki bilgiler ışığında “Kripto Paralara Yatırım Yaparak Zengin Olunur mu?” sorusuna cevap verelim:

 

Kripto Paralardan kazanç elde etmek için tercih edilen dört farklı seçenek var.

  1. Kripto para üretimi (mining),
  2. Yatırım,
  3. Al-sat ticareti
  4. ICO

Genellikle yeni başlayan insanlar daha kolay olan seçenekleri yani

“yatırım veya kripto para borsalarında al-sat yapmayı” tercih ediyor. Bitcoin ve diğer kripto paraların keşfi ve hayatımıza girmesi çok kısa bir süreçte olduğu için, bu alanda deneyimli insan sayısı çokaz. Fakat bir hayli talep gören, ekonomi gündemlerinde en çok konuşulan; Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Ripple vb kripto paralara yatırım yapan insan sayısı hiçte az değil. İç açıcı bir durum olmasa da; piyasada çok fazla insanın “kulaktan duyma bilgiler” ile yatırım yaptığını ifade edebiliriz. Özellikle ülkemizde bu oran çok yüksek.

Kıymetli okuyucularımız, borsalarda al-sat yaparak kazanç elde edebilmek için; hangi kripto paraları alım satım yapacağımızı çok iyi biliyor olmakla birlikte, ciddi manada deneyimli olmamız gerekiyor. Aksi halde kulaktan duyma bilgiler ile hareket edersek, başlarken kaybeden tarafta olmayı tercih etmiş oluruz.

Doğru kaynakları tercih ederek doğru bilgilere erişmek çok önemli. Her gördüğümüz bilginin “kesin doğru olduğunu kabul etmeden” biraz daha araştırma yapmak gerekiyor. Özellikle doğru bilgi aktaran “kripto para haber siteleri tercih edilmelidir. Bu konuda bitcoin.com, coindesk.com ve cointelegraph.com web sitelerini tavsiye ediyoruz.

Özetleyecek olursak; keşfedilme sürecine şahit olduğumuz, çok fazla spekülatif haberlerin yer aldığı, her geçen gün değişimi ve gelişimi söz konusu olan bir alandan, piyasadan bahsediyoruz. “Kısa zamanda zengin olma” hayali ile hareket etmek çok sağlıklı bir düşünce eylemi değildir. Bu hayal ile hareket edenler çok fazla hata yapabilir, spekülatif haberlerden ve kulaktan duyma bilgilerden etkilenebilir. Doğru kaynaktan elde edilen bilgiler ile yapılan orta ve uzun vadeli planlar ile doğru yatırımlar yapılması çok ciddi oranlarda kazançlar sunacaktır. Özellikle öngörümüz üç yıl gibi bir süreçte, gerçek protokolü olan, uygulama alanları olan, teknik ve yazılımsal alt yapısı güvenli olan, gelişime her zaman açık olan ve merkezi olmayan “kripto paralar” ile sıradışı kazançlar elde etmek mümkün.

Yazımıza Başlarken Ne Demiştik?
İlgi alanımızda olan konu hakkında bilgi birikimi elde etmeden maddi birikim elde etmek mümkün değil..!

Bu Yazı “Kripto Para Platformu” Okuyucularına Özel Olarak Hazırlandı. Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz.


Yeni Başlayanlar İçin 12 Maddelik Başlangıç Rehberi Olan “Kripto Para ve Bitcoin Rehberi” ni Okumalarını Tavsiye Ediyoruz.


( Finansal Yatırım Nedir Bölümü; InvestAZ web sitesinden alıntıdır. )

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here