İşte Bu Proje Bitcoin’i Tahtından Edebilir!

0

Yaklaşık 10 yıldır var olan Kripto para piyasasında sürekli yeni projeler çıkıyor. Coinmarketcap verilerine göre bu rakam 5563 ‘e ulaşmış durumda yani şuan piyasada 5563 adet kripto para bulunmakta. Ve şundan emin olabilirsiniz ki bu piyasada bulunan kripto paraların ( altcoinlerin ) %90 ‘ının hiç bir misyon, vizyon ve hedefi yoktur, dolayısıyla zamanla yok olacaklardır. Kalan %10 içinde de ciddi bir rekabet ortamı olacak ve güçlü olanlar ayakta kalabileceklerdir.

Herkesin bildiği üzere bu piyasanın ilk ve en sağlam koini Bitcoin’dir. Hemen hemen bütün projelerin ana fikri Bitcoin algoritmasından esinlenerek oluşturulmuştur. Ethereum, Ripple gibi altkoinler ise Bitcoin’den daha farklı bir işlevsel amaçlı çıkmışlardır. Yani misyon ve hedefleri farklıdır. Özellikle son 5 yıldır piyasaya çıkan projeler de sıkça rastladığımız bir slogan görmekteyiz: “Bitcoin’i tahtından edecek gerçek kripto para!” Tabii bu bir iddiadır ve her iddia kanıt ister! Peki böyle bir şey olması mümkün müdür? Tabi ki mümkün!

Teknolojik gelişimlerde yıkıcı teknoloji dediğimiz bir hadise vardır. Misal sosyal medya projeleri. Hiç bir yasak sosyal medya projelerini durduramamış ve tüm dünyada milyarca kullanıcıya ulaşmıştır. Kripto paralar dolayısıyla Bitcoin’de bir yıkıcı teknolojidir yani yasaklanması mümkün olmayan bir teknolojik icattır. Fakat, bir zamanların cep telefon piyasasın devi olan Nokia gibi değişime ayak uyduramazsanız yok olabilirsiniz! Kripto paraların değişime ayak uydurması ise onların geliştiricileri ile mümkündür. Yani kripto paraların kaderi geliştiricilerinin elindedir! Bitcoin projesinin başlıca geliştiricileri ise; Mining (üretim) şirketleri, blockchain üzerinden cüzdanı oluşturan şirketler ve exchange yani değiş tokuş yapılmasını sağlayan borsalar diyebiliriz.

Yukarıda “Bitcoin’i tahtından edecek bir kripto para mümkün mü sorusuna; evet mümkün” demiştik. Mümkün fakat, diğer kripto paraları incelediğimiz zaman, henüz alt yapısı, piyasada ki bilinirliği, güvenilirlik boyutu ve milyonlarca insan ve kurum tarafından kabul edilir olması boyutunda henüz Bitcoin seviyesine gelen bir kripto para bulunmamaktadır.

Bugün itibariyle Bitcoin’in piyasa değerine de baktığımız zaman, ona en yakın olan Ethereum’dan 6,6 kat daha büyük bir orana sahip. Diğer önemli bir etken ise; insanların Bitcoin’e ulaşım imkanı, diğer kripto paralara ulaşım imkanından onlarca kat daha fazladır. Daha yalın bir anlatımla şunu ifade edebiliriz; İnsanlar bir kripto paraya erişebilmek için ilk önce Bitcoin’e erişmek zorunda ise Bitcoin her zaman lider olarak kalacaktır. Gün gelir bir proje, Bitcoin’den daha kolay, daha güvenilir bir şekilde kullanıcılarından erişebileceği bir imkan sunarsa işte o kripto para lider olabilir!

Sizce böyle bir kripto para olmaya aday bir proje var mı?

Kripto Para Platformu / www.kriptopara.org

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here