ICO Dolandırıcılığa Maruz Kalmamak İçin Ne Yapmalısınız?

0

Kripto para birimlerinin ve ICO’ların, son dönemlerde herkes tarafından ilgi görmeye başlanması, İnsanların bilgi yetersizliğinden faydalanıp, katılımcıları aldatmak isteyen bir çok dolandırıcıya davetiye çıkarıyor. Dolandırıcıların gözdesi haline gelen kripto piyasasında kurulan tuzakları ve bu tuzaklardan yatırımcıların kendilerini nasıl koruyabileceklerini bilmeleri gerekiyor.

Dolandırıcıların sıklıkla kullandığı kanalların başında Telgraf / e-mail yolu gelmektedir. ICO yapan hemen hemen bütün şirketler, önemli bir bilgi ortamı olan Telegram’da gruplarını kurmuşlardır. Telegram vasıtasıyla şirketlerin çalışanlarıyla iletişim kurulabilir (bunlar “Telgraf grubunun yöneticileri” ve kendi adının yanında “admin” etiketi ile açıkça gösterilir) veya diğer token alıcılarıyla sohbet edebilirsiniz.

Bu gruplarda erişim filtrelenmez. Bu yüzden dolandırıcılar, yöneticiler gibi taklit edip kişisel mesaj vasıtasıyla sizinle iletişime geçerek, para veya coin gönderme isteğiyle kendi cüzdan adreslerini gönderebilirler. Bazen de, resmi cüzdanın kapalı olduğunu veya verdikleri cüzdan adresi kullanıldığında özel bir bonus kazanılacağını iddia ederler. Bunun devamında ise,  e-mail adresinize sahte e-posta göndererek, aynı türde istek ve sahte fırsatlar talep edebilirler.

Dolandırıcılığa maruz kalmamak için ne yapmalısınız?

İlk olarak, ödeme için şirketin sadece resmi cüzdanını kullanın. Bunlar her zaman şirketlerin web sitesinden kolayca bulunabilir. Genellikle şirketlerin başka cüzdanları  ve cüzdan kullanımı için herhangi bir ikramiyeleri de yoktur.

İkinci yapmanız gereken şey ise, bir şirketin e-mail adresinden gelmiş gibi görünseler dahi, e-mail isteklerine her zaman dikkat edin. Bir e-mail’i sahte gönderici adresi kullanarak iletmek oldukça kolaydır (buna “e-mail sızdırma” adı verilir). Eğer resmi bir yönetici ile irtibat kurduğunuzdan eminseniz, asla Telegram’da e-mail adresinizi göndermeyin. Gerçek yöneticileri adının yanında “admin” ibaresinden tanıyabilirsiniz. Bu ibare yalnızca grupta görülebilir. Yani özel bir sohbette görünmez. Dolandırıcılar genellikle yöneticilerin, aynı adını sadece ufak değişiklikler yaparak kullanır. Örneğin, büyük “L” yerine “I” yazarak kullanıcı adı alırlar. Ayrıca çoğunlukla benzer bir profil fotoğrafı da kullanırlar.

Unutmamak gerekir ki, her ICO için yalnızca bir tane resmi Telegram grubu vardır. Gerçek linkler ICO’nun web sitesinden bulunabilir. Bu resmi grupların dışında kalanlar sahtedir ve uzak durmakta fayda vardır.

Bütün bunlara ek olarak dolandırıcılar insanları kandırmak için her türlü yola başvuruyorlar. Örneğin, Google, Facebook ve web siteleri üzerinden, devam eden ICO’yu duyuran reklam bile yapıyorlar. Bu reklamlar aracılığıyla sahte web sitelerine bağlanılıyor. Bu sitelerin çoğunda, bağlantıların sonlarında (.in, .pw, .id, vb.) gibi uzantılar görebilirsiniz.  Bu sahte siteler üzerinden kendi kullanıcı adınız ve şifreniz ile giriş yaparsanız, şifreniz dolandırıcıların eline geçecektir. Bu durumdan korunmak için ICO’nun gerçek web sitesine bağlandığınızdan emin olun. Çoğu zaman gerçek siteler , .com ile biter.  Ayrıca https yazması da güvenli bir bağlantı için önemli bir işarettir.

Tüm bunlara rağmen hala emin değilseniz Telegram grubunda şirketin bir yöneticisiyle iletişime rahatlıkla geçebilirsiniz.

Yukarda bahsi gecen her şey ICO’lara güvenle katılma yollarıdır. Herkese dollandırıcılardan uzak ve kazançlı ICO’lar diliyoruz.

Kaynak: CCN.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here