Dubai, Kripto Para Firmalarına Lisans Vermeye Başladı

0

Kişilerden ve kurumlardan gelir vergisi almayan Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki en büyük ekonomi bölgesi, kripto para ticareti yapan firmalara lisanlar vermeye başladı. İlk lisans ise kısa bir süre önce, kripto para hizmetleri sunan bir altın tüccarına verildi.

Cazip Kripto Para İşletmeleri

2002 yılında Dubai’de emtia ticaret akışını arttırmak için, Dubai Çoklu Emtialar Merkezi (DMCC) kuruldu. Ardından DMCC Serbest Bölgesi, Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki en büyük ve en hızlı büyüyen serbest ekonomi bölgesi haline geldi.

Ekonomi bölgesinin web sitesinde, “Dubai’yi global emtia ticareti için tercih edilen bir yer yapmak ve DMCC’yi dünyanın bir numaralı serbest bölgesi olarak konumlandırmaya devam etmek için çeşitli yollar deniyoruz.” ifadeleri yer alıyor. Ayrıca günümüzde 14.100’den fazla çok uluslu şirket ve girişimci DMCC’yi evleri olarak görüyor ve yaklaşık 90.000 kişi orada hem çalışıyor hem yaşıyor.

Thomson Reuters Zawya’nın Pazartesi günü yaptığı açıklamaya göre Merkez, kripto para ticareti yapan firmaların, serbest bölgede faaliyet göstermelerine izin vermek için lisans vermeye başladı.

DMCC emtia yöneticisi Sanjeev Dutta; atılan bu adımla, kripto para birimlerinin düzenlenmemiş piyasasının “rahatlatıldığını” söyledi. Bölgede kurulacak firmalardan bahsederken “duruma göre”ilkesinin temel alınacağına özellikle değinen Dutta şunları ekliyor;

Benim için önemli olan, bu durumu yenilik stratejimizin bir parçası olarak hala değerlendirmekte olduğumuz gerçeğidir. Bu durum için hayır diyemiyoruz ama evet de diyemiyoruz. Fakat öğreniyoruz. Böylece karar verme zamanı geldiğinde bir adım önde olacağız.

Emtia Olarak Kripto Para Birimleri

DMCC, Dubai Akıllı Şehir projesi olarak başlayan ve bugün 46 üyeye ulaşmış olan Global Blockchain Konseyi’nin üyesidir. Merkezin yenilik yöneticisi Franco Bosoni, kripto paraları emtia olarak sınıflandırmaya yönelik küresel bir uzlaşmanın ortaya çıkmakta olduğunu açıkladı;

DMCC’nin görüşü, kripto paraların, bir emtia sınavı verdiği yönünde. Kripto paralar, arz ve talebe göre fiyatlandırılırlar, üretilirler ve dünya çapında tek bir kalitede satılırlar. Ayrıca ürünler arasında ayırt edilemezler.

İlk Lisans Verildi

Serbest Bölge ilk lisansı, ABD, Kanada ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde ofisleri olan, altın ticareti ve depolama işiyle uğraşan Regal Assets’e verdi. Şirket geçtiğimiz yılın sonunda ürün çizgisine kripto paraları eklemişti.

Bloomberg’e göre, Regal RA DMCC, Ortadoğu’da kripto para ticaretine izin veren lisansı almak için kurulan ilk şirket oldu. DMCC’nin haber merkezine yaptığı açıklamaya göre şirket, Dubai’deki Almas Tower’da bulunan kasa dairelerinde Bitcoin, Ethereum ve diğer kripto para birimlerinin depolanmasını sağlayacak.

 

Kaynak: Bitcoin.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here