Bitcoin ve Kripto Paralar Hakkında Türkçe Kitaplar

0

1. Kriptopara Çağı: Paul Vigna & Michael J. Casey 

 

Bitcoin bir gecede moda bir kelime hâline geldi. Ateşli takipçileri olan bu siber-muamma manşetlerde yer almakta ve medyada sonsuz tartışmaları körüklemektedir. Bitcoini kahveden otomobile kadar pek çok şeyi satın alırken kullanabileceğiniz ortadadır ancak bunun gerçekte ne olduğunu çok az kişi anlamış gibi gözükmektedir. Bu durum beraberinde şu soruyu getirmektedir: Herhangi bir kişi bitcoini neden önemsemelidir?

Kıdemli Wall Street gazetecileri Paul Vigna ve Michael J. Casey, KriptoPara Çağı kitabında bu sorunun cevabını sunmaktadır. Dijital Paranın, geleneksel finans ve sosyal yapıları yeniden inşa edebilecek ve bu sırada milyarlarca “bankasız” insanı da yeni bir küresel ekonominin içine çekebilecek bir devrim başlatması beklenmektedir. Kriptopara, 2008 Ekonomik Krizi benzeri şeylerden kendisini koruyan aracısız bir finansal sistem umutlarını da beraberinde getirmektedir. Öte yandan siber paraların en ünlüsü olan bitcoinin; istikrarsızlık, şiddetli dalgalanma ve kötü amaçlı işlerde kullanılma ile ilgili kötü bir şöhreti vardır. Bazıları da bitcoinin istihdamı ortadan kaldıracak ve ulus-devlet konseptinin sonunu getirecek güce sahip olduğundan endişe etmektedir. Esasında bu, hem iyi hem de kötü anlamda büyük ve geniş kapsamlı bir değişim anlamına gelmektedir. Ama burada öylece durup bekleyerek onu göz ardı etmek sizin için tehlikeli olabilir. Vigna ve Casey kriptoparaların gizemlerini, köklerini, işlevlerini ve bir siber ekonomide yolunuzu bulmanız için bilmeniz gerekenleri açıklamaktadır. Dijital para dünyası kâğıt para dünyasından çok farklı görünecektir; KriptoPara Çağı buna nasıl hazır olacağınızı göstermektedir. “Bitcoinin yükselişini sabırlı bir şekilde belgeleyen, hatalarını kabul eden ve vadettiklerinin de altını çizen bir kitap yazmışlar. Zekice ve dikkatlice hazırlanmış olan KriptoPara Çağı, tartışmalı bu para biriminin kısa yaşamının en ayrıntılı ve okunabilir anlatımıdır.” —The Washington Post “Bitcoin hakkında başka herhangi bir kitabın okunmaya değer olabilmesi için çok daha derinlemesine araştırma yapması gerekecektir.” —The Economist


2. Kripto Para Bitcoin: Levent Kurt

 

Alanında ilk Türkçe yazılmış olan bu kitap vasıtasıyla; Bitcoin nedir? Bitcoin nasıl çalışır? ve Bitcoin madenciliği nedir? Sorularına yanıt aranmış ve Bitcoin’in altyapısındaki teknoloji ile gelecekte neler yapılabileceği açıklanmıştır. Ayrıca, Bitcoin ve diğer kripto paralarda yatırım konusu ele alınarak yatırımcılara başarı için faydalı bilgiler verilmeye çalışılmıştır. Bu kitabı okuyan okurlarımız için artık Bitcoin dünyasının daha anlaşılır olması beklenmektedir.

Bitcoin’in yapısıyla ilgili konular her kesimin anlayabileceği seviyede açıklanmış ve teknik detaya çok fazla yer verilmemiştir. Bunun nedeni, teknik detaylarda boğulmadan her düzeye hitap etmeye çalışmaktır. Bu çerçevede amaç; Bitcoin’in ne olduğunu, küresel finans sistemine getireceği yenilikleri ve hayatımıza yapabileceği etkiyi her açıdan incelemeye çalışmak ve kripto para yatırımı konusunda girişimcilere yol göstermektir. Bu anlamda kitapta, hem yeni kullanıcılar için geliştirici ve eğitici bilgilerin yer alması, hem de deneyimli kullanıcılara farklı bakış açıları kazandırmak hedeflenmiştir.

Dünyada, Bitcoin ve Blockchain ile ilgili girişimler ve geliştirme çalışmaları aralıksız bir şekilde devam etmekte; bundan sonraki süreçte de hızlanarak devam edecek gibi görünüyor. Bilgi çağını yaşadığımız bu dönemde Türkiye olarak bu sistemin neresinde yer alacağımıza çok geç olmadan karar vermemiz gerekebilir. Böyle bir teknolojiye arkamızı dönemeyiz, finansal anlamda aracı kuruluşları ortadan kaldıran ve yenilikçi bir teknoloji ortaya koyan “Blockchain” sistemine olan ihtiyacın farkına varma ve artık harekete geçme zamanıdır.
(Tanıtım Bülteninden)


3. Bitcoin Devrimi: Serkan İnci , İsmail Alpen

 

Elma Yayınevi, günümüzün en popüler konularından biri olan Bitcoin hakkında yazılmış yepyeni bir kitapla, Bitcoin Devrimi ile okuyucularının karşısında. Hakkında çok şey yazılan, konuşulan bu yeni kavram hayatımıza girdiğinden beri tartışılıyor. Bu kitapta İnci ve Uludağ Sözlük’ün kurucuları Serkan İnci ve İsmail Alpen’in Bitcoin hakkında yazdıklarını okuyacaksınız.

Bitcoin dünya ekonomisini etkileyecek, bilinen her şeyi yerle bir edecek bir gerçek mi, yoksa bir internet efsanesi mi?

Bitcoin, Altcoin nedir?
Kripto para sistemi ne demek?
Bitcoin madenciliği nasıl yapılır?
Merak mı ediyorsunuz?
İşte konuyla ilgili bilmek istediğiniz her şey bu kitapta…


4. Bitcoin Hakkında Güncel Herşey: Alp Ida ( derleyen )

 

“Öncelikle belirtmek gerekir ki bu derlemedeki bilgiler, YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR (YTD)

Bu derlemedeki amaç, son dönemde hayatımıza giren ve bir
yılda değeri dokuz kat artan Bitcoin’i anlamak ve yaşanan hızlı gelişmeleri (Uzman yorumu ve haberlerini kaçıranlar için) bir araya getirmektir.
Zira yatırımcı psikolojisinde;

”Para kaybetmekten ziyade yükselişi kaçırmak daha çok üzüntü vermektedir.”

İşte bu çalışmada Bitcoin kavramını
anlamaya ve güncel gelişmeleri derli toplu bir şekilde kronolojik sırayla sizlere aktarmaya çalışacağız. Bu derlemede hiç bir yorum ve yönlendirme
yapılmaksızın Bitcoin konusunun olumlu ve olumsuz yönleri güncel alıntılarla ve kaynak gösterilerek okurun takdirine bırakılmıştır.

Son söz, bu ilginç konuyu merak eden sevgili okurlarımıza tavsiyemiz; medyada çıkan birbirinden çarpıcı başlıklardan oluşan İÇİNDEKİLER bölümüne göz atmanızdır.
Ekonomistlerin ikiye bölündüğü Bitcoin hakkında işte ilginizi çekeceğini umduğumuz bir kaç başlık:

• 27 Dolarlık Bitcoin aldı. Yıllar sonra hatırladı, milyoner oldu!
• Avrupa’daki ilk Bitcoin ATM’si, Atatürk Havalimanı’nda kurulmuştur.
• Bitcoin, 2018 sonunda 40 bin dolar olabilir!
• Bitcoin, balon mu? devrim mi?
• Bitcoin, caiz mi? sorusuna Diyanet’ten açıklama…
• Bitcoin, Google (aramalarında) altını geçti
• Bitcoin, dolara ve altına rakip olabilecek mi? Prof. Güngör Uras
• Dünyada ilk parayı Anadolu’da Lidyalılar üretti. Neden dijital para üretilmesin?
• Türk Lirası ile işlem yapan kripto para borsaları hangileri?
• TenX, Visa kartıyla Bitcoin ve diğer kripto paraları nakite çeviriyor
• Bitcoin’den zengin olanların listesi”


  • Kitapları okuyanlar “kitaplar hakkında ki fikirlerini” tüm takipçilerimizle paylaşabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here