Amazon’un Blockchain Adımları Bitmek Bilmiyor

0

Büyük teknoloji ya da ticaret firmalarının Blockchain teknolojisi adına adım atmaları toplulukta büyük yankı yaratıyor. Ancak bu hamleyi yapan perakende devi Amazon olunca yankıları da daha büyük oluyor.

Zdnet’te dün yapılan açıklamalara göre Amazon Web Servis (AWS) CEO’su Andy Jassy, Amazon Quantum Ledger Database (QLDB) ve Amazon Managed Blockchain’in piyasaya sürüleceğini duyurdu. Jassy, Blockchain teknolojisini kullanırken müşterilerin sadece bir veri tabanından çok daha fazlasını istediklerini kabul etti ve şunları dile getirdi:

Blockchain teknolojisini bizimle kullanan birçok müşterimiz olmasına rağmen sadece bir veri tabanı ile çözülemeyen Blockchain örnekleri görmemiştik. AWS’nin kültürü gereği biz sadece bir şeyler inşa etmiyoruz. Çözmek istediğiniz problemi anlıyoruz ve sonra sizin için çözüyoruz.

Öte yandan ilk olarak QLDB’nin piyasaya sürüleceği ifade ediliyor. QLDB, şeffaf, değişmez ve kriptografik olarak güvenli bir işlem kaydı sağlamak için tasarlandı ve merkezi güvenilir bir otorite tarafından bir başka deyişle özel bir Blockchain tarafından denetlenecek. Jassy, ürün ölçeklenebilirliğinin bir tanıtımını yaparak mevcut Blockchain çözümlerinden çok daha esnek olacağını ifade etti.

Piyasaya sürülecek ikinci ürün olan Amazon Managed Blockchain, müşterilerin Ethereum ya da HyperLedger platformlarını kullanarak ölçeklenebilir Blockchain ağları oluşturmasına ve yönetmesine imkan tanıyacak. Sistem aynı zamanda ağın talepleri ve belirli uygulamalara bağlı olarak otomatik olarak ölçeklenebilecek ve kullanıcıların kendi Blockchain’lerini yönetmelerine izin verecek.

Bunların yanında Amazon, müşterilerine Blockchain hizmetleri sunarak kar elde etmek isteyen bir dizi teknoloji şirketinden yalnızca biri. Amazon’un yalnızca merkezi çözümler sunduğu gerçeği ancak kurumsal müşterilerin ilgisini çekebileceği düşünülüyor. Çünkü Amazon’la beraber tüm verilerini ve sistemlerini kontrol etmek kolay olabilir.


Kaynak: Newsbtc

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here