Akbank Ripple İle GBP Transferlerini Başlattı

0

Türkiye’nin köklü bankalarından Akbank geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiği Ripple iş birliği ile Blockchain teknolojisini kullanarak uluslararası para transfer işlemlerine başladı. Banka yayınladığı son güncelleme ile bu hizmeti müşterilerinin hizmetine de sundu.

Bugün yayımlanan basın bülteniyle kamuoyuyla paylaşılan haberlere göre, Akbank Santander UK’e Ripple üzerinden Blockchain altyapısı kullanarak GBP transferlerini başlattığını açıkladı.

Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan Akbank Direkt Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tolga Ulutaş Blockchain teknolojisi ile uluslararası para transferi sürecini başlatan ilk banka olmaktan duydukları memnuniyetin altını çizdi ve şunları dile getirdi:

Sektöre öncülük eden bu uygulamanın ilk tohumlarını geçen yıl atmaya başlamıştık. Şimdi de Santander UK’e Ripple üzerinden Blockchain altyapısı ile GBP para transferlerine başladık. Bu önemli teknoloji ile müşterilerimiz uluslararası para transferlerinde artık çok daha düşük maliyetli ve hızlı para transfer edebilme imkânlarından faydalanabilecek. Yeni bankaların sisteme katılımı ile bu hizmetimizi farklı bankalarla işbirlikleri ile genişletmek için yolculuğumuz devam ediyor.

Ulutaş yaklaşık bir sene önce yaptığı açıklamalarda, Blockchain teknolojisinin, varlıkları çok yüksek güvenlikte ve aracılara ihtiyaç duymadan, açık bir ağ üzerinden herkesin erişimine sunduğunu belirtmiş, kayıtların değiştirilemediği ve geri alınamadığı bir veri tabanı olduğunu dile getirmişti.


Kaynak: cointurk

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here