Afrika Finansal Sorunlarına Bitcoin İle Çözüm Getirilebilir

0

Bitcoin finans sektörü üzerinde pozitif bir etki yaratabilir. Bu etkiyi özellikle ekonomisi normalleşmeye yeni başlayan Afrika gibi bölgelerde görebiliriz. BitPesa gibi bazı şirketler Afrika’daki finansal döngüyü Bitcoin tabanlı çözümlerle aşabilmek adına her gün çalışmalar yapıyor.

Afrika’daki mali sıkıntılarla baş etmeye çalışmak gerçekten de zor bir durum. Yatırımların olmaması ve işsizlik oranlarının yüksekliği bir çok Afrika ülkesinde ciddi sorunlar yaratıyor. Başka ülkelere gidip Afrika’daki ailesine para yollayan insanlar, kıtanın ekonomisine ciddi ölçüde etki ediyor. Kıtaya yapılan “havale işlemleri”nin sayısı oldukça fazla. Bu yüzden MoneyGram ve Western Union gibi para transferi yapan şirketler bu büyük pazarın başını çekiyor.

Yine de havale şirketleri ile ilgili bazı çözümlere ihtiyaç duyuluyor. Paranın çekilebilmesi için uzun saatler seyahat edilmesi gerekiyor ve Afrika’ya özel yüksek kesintiler yapılıyor. Havale işlem ücretleri yıldan yıla düşüş gösterse de yollanan paraya kıyasla kesilen tutar hala çok yüksek.

Bitcoin ve diğer para birimleri yarattığı farkla tam da bu noktada devreye giriyor. Sınırı olmayan, aracısı olmayan, ucuz ve kullanışlı çözümler üretebilen kripto paralar BitPesa gibi şirketler aracılığıyla gündeme taşınmaya başladı. Bir süredir bu konuda çalışmalar yapan şirket büyük mesafeler katetti. Ancak hala bazı engellerle karşılaşılabiliyor.

BitPesa’nın attığı adımlar

BitPesa farklı broker’lar arasında ödeme aracı olarak Bitcoin’i kullanıyor. Geleneksel para birimlerinin aksine Bitcoin Afrika bölgesine yüksek likidite sağlayabilir. Bu girişimle birlikte BitPesa’nın teknolojiyi kullanarak uzun vadede büyük bir fayda sağlayacağı öngörülüyor.

Bitcoin’in para birimi olarak iniş çıkışlarla dolu istikrarsız formu bir dezavantaj olarak görülebilir. Ancak söz konusu Afrika bölgesi olduğunda, Bitcoin Afrika para birimlerinin bir çoğundan daha az hareketlilik gösteriyor.

BitPesa Bitcoin aracılığıyla aynı zamanda yerel şirketlere destek olmak istediğini açıkladı. Afrika’nın finansal açıdan fazlasıyla sıkıntılı bir bölge olması, orada yapılan işleri de bir hayli zorlaştırıyor. Buna rağmen küçük, orta veya büyük işletmeler ve de çok uluslu şirketler bu tip hizmetlerden faydalanabilir.


Kaynak: newsbtc.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here